RSS feed for Chris

Chris has logged 412 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rambo

Rambo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Creature Walks Among Us

The Creature Walks Among Us

1956
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Body Snatcher

The Body Snatcher

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Another WolfCop

Another WolfCop

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Ghoul

The Ghoul

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
WolfCop

WolfCop

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Death Line

Death Line

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Oldboy

Oldboy

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Madhouse

Madhouse

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Howling III

Howling III

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
La Bamba

La Bamba

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Van Helsing

Van Helsing

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Desperado

Desperado

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Skinner

Skinner

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rambo III

Rambo III

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rabid

Rabid

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bullet to the Head

Bullet to the Head

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dark Star

Dark Star

1974
×
Read the review Edit this entry  
04
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Banana Splits Movie

The Banana Splits Movie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Clown Motel: Spirits Arise

Clown Motel: Spirits Arise

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Old Days

Old Days

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Henry II: Portrait of a Serial Killer

Henry II: Portrait of a Serial Killer

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Delirium: Photo of Gioia

Delirium: Photo of Gioia

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cruising

Cruising

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
8MM

8MM

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lake Placid: Legacy

Lake Placid: Legacy

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Revenge of the Creature

Revenge of the Creature

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Last Witch Hunter

The Last Witch Hunter

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Splash

Splash

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Project X

Project X

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lake Placid vs. Anaconda

Lake Placid vs. Anaconda

2015
×
Read the review Edit this entry  
14
The Witching Hour

The Witching Hour

2006
×
Read the review Edit this entry  
14
The Prey

The Prey

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Charlie's Farm

Charlie's Farm

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry