Sort by

Horror Movie has logged 812 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★½
Edit this entry  
29
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
29
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Edit this entry  
28
What Happens in Vegas

What Happens in Vegas

2008
×
★★
Edit this entry  
28
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★★
Edit this entry  
27
The Visit

The Visit

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Old

Old

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★½
Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
Drowning Mona

Drowning Mona

2000
×
★★★
Edit this entry  
25
Just Friends

Just Friends

2005
×
★½
Edit this entry  
24
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Edit this entry  
23
P2

P2

2007
×
★★★½
Edit this entry  
23
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★
Edit this entry  
22
Dark Waters

Dark Waters

1993
×
★★★
Edit this entry  
20
We Need to Do Something

We Need to Do Something

2021
×
★★
Edit this entry  
18
Silent Night Deadly Night 4: Initiation

Silent Night Deadly Night 4: Initiation

1990
×
★½
Edit this entry  
17
The Brotherhood III: Young Demons

The Brotherhood III: Young Demons

2003
×
½
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★½
Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★
Edit this entry  
10
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
Brotherhood of the Wolf

Brotherhood of the Wolf

2001
×
★★★
Edit this entry  
06
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Edit this entry  
05
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
To All a Goodnight

To All a Goodnight

1980
×
★★½
Edit this entry  
04
The Brotherhood 2: Young Warlocks

The Brotherhood 2: Young Warlocks

2001
×
★★
Edit this entry  
03
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

1989
×
★½
Edit this entry  
02
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Edit this entry  
29
He Knows You're Alone

He Knows You're Alone

1980
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Brotherhood

The Brotherhood

2001
×
★★
Edit this entry  
28
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★
Edit this entry  
28
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★
Edit this entry  
27
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Shredder

Shredder

2001
×
★★½
Edit this entry  
26
Hellbound

Hellbound

2021
×
★★★½
Edit this entry