Hoss has logged 68 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Digging for Fire

Digging for Fire

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Love

Love

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Frontier Blues

Frontier Blues

2010
×
★★★★
Edit this entry  
15
Burn Burn Burn

Burn Burn Burn

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
Suffragette

Suffragette

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Remainder

Remainder

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Devil and Daniel Johnston

The Devil and Daniel Johnston

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Martian

The Martian

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bobby Fischer Against the World

Bobby Fischer Against the World

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Taxi

Taxi

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Edit this entry  
21
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Seven Five

The Seven Five

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gemma Bovery

Gemma Bovery

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nas: Time Is Illmatic

Nas: Time Is Illmatic

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dave Chappelle's Block Party

Dave Chappelle's Block Party

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Amy

Amy

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Eden

Eden

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Entourage

Entourage

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
14
This Is Not a Film

This Is Not a Film

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Crimson Gold

Crimson Gold

2003
×
★★★½
Edit this entry  
04
Cobain: Montage of Heck

Cobain: Montage of Heck

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
31
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Connection

The Connection

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
09
The Gunman

The Gunman

2015
×
½
Edit this entry  
04
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★
Edit this entry  
31
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry