Sort by

paulo has logged 151 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Death Note

Death Note

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Die Beautiful

Die Beautiful

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ophelia

Ophelia

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
That Thing Called Tadhana

That Thing Called Tadhana

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Meet Me in St. Gallen

Meet Me in St. Gallen

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sid & Aya: Not a Love Story

Sid & Aya: Not a Love Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Extreme Measures

Extreme Measures

1996
×
Read the review Edit this entry  
23
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sweet Home Alabama

Sweet Home Alabama

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Hello, Love, Goodbye

Hello, Love, Goodbye

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
L'Observateur

L'Observateur

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry