RSS feed for Alex
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mundane History

Mundane History

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Angamaly Diaries

Angamaly Diaries

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
Edit this entry  
27
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Bo Burnham: what.

Bo Burnham: what.

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Baahubali: The Beginning

Baahubali: The Beginning

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★
Edit this entry  
23
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
Edit this entry  
13
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★
Edit this entry  
08
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mirai

Mirai

2018
×
★★
Edit this entry  
01
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★½
Edit this entry  
21
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★
Edit this entry  
18
Hero

Hero

2002
×
★★★½
Edit this entry  
16
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★½
Edit this entry  
12
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★
Edit this entry  
11
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
Edit this entry  
11
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★½
Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Naked

Naked

1993
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mid90s

Mid90s

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Edit this entry  
24
Attack of the Crab Monsters

Attack of the Crab Monsters

1957
×
Edit this entry  
20
First Man

First Man

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
Edit this entry  
11
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★½
Edit this entry  
10
Confessions

Confessions

2010
×
Edit this entry  
06
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Burning

Burning

2018
×
★★½
Edit this entry