RSS feed for Alex
  • Edge of Tomorrow

    ★★★½

  • Mommy

    ★★★★

  • The Fault in Our Stars

  • X-Men: Days of Future Past

    ★★★½

  • Godzilla

    ★★★½

  • Jim Gaffigan: Obsessed

  • The Amazing Spider-Man 2

    ★★

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★½

  • Chef

    ★★½

  • Elms

  • Wonder

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • The Lego Movie

    ★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★½

  • Whiplash

    ★★★★

  • Bo Burnham: What.

    ★★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★½

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

  • The Tale of the Princess Kaguya

    ★★★½

  • Frozen

  • Cryptic Plasm

  • Wonder Garden

  • Her

    ★★★★

  • Captain Phillips

    ★★★

  • The Green Inferno

    ★★

  • Let Your Light Shine

  • Under the Skin

    ★★★★

  • Gravity

    ★★★½

  • The Strange Color of Your Body's Tears

    ★½

  • 2070 Paradigm Shift

  • Snowpiercer

    ★★★

  • Pacific Rim

    ★★★★

  • Despicable Me 2

  • Monsters University

  • The Great Gatsby

    ★½

  • The Garden of Words

    ★★★

  • Iron Man 3

    ★★

  • 2012

  • The Lizard of OZ

  • Little Witch Academia

  • Black Mirror: The Waldo Moment

  • Black Mirror: White Bear

  • Oz the Great and Powerful

  • Black Mirror: Be Right Back

  • Fruitvale Station

    ★★★½

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

  • Life of Pi

  • Wreck-It Ralph

  • Taeter City

    ★★½

  • The ABCs of Death

    ★★★½

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★★

  • To the Wonder

    ★★★

  • The Master

    ★★★★

  • Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

    ★★½

  • The Odd Life of Timothy Green

  • Gangs of Wasseypur - Part 2

    ★★

  • The Dark Knight Rises

  • Eega

    ★★★★

  • The Amazing Spider-Man

    ★★½

  • Gangs of Wasseypur - Part 1

    ★★★

  • Madagascar 3: Europe's Most Wanted

  • Paperman

  • The Hunt

    ★★★

  • Amour

    ★★★

  • Indie Game: The Movie

    ★★★½

  • Moonrise Kingdom

    ★★★

  • Men in Black 3

  • The Avengers

    ★★★½

  • Jim Gaffigan: Mr. Universe

  • The Hunger Games

  • 21 Jump Street

    ★★★½

  • Project X