RSS feed for Alex
  • The Sacrifice

    The Sacrifice

    ★★★★

    Loved it. Beautifully haunting. Tarkovsky is the master.

  • Black Mirror: Bandersnatch

    Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★★

    I would be lying if I said I didn’t have a big grin on my face throughout the film (game?)

  • Mundane History

    Mundane History

    ★★★

    Great ideas bogged down by first half

  • Lost in Translation

    Lost in Translation

    ★★★★½

    Ever watch a film that was made just for you?

  • Moonlight

    Moonlight

    ★★★★★

    Perfect

  • Antichrist

    Antichrist

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Who would’ve thought a film with multiple genital mutilations would have me going “awww” at the end

  • Three Colors: Red

    Three Colors: Red

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Thoughts on the whole trilogy:


    Blue was very well made and interesting, but I didn’t really connect with it and the ending was kinda odd. Also the points where the film stopped to play music were jarring and uneccesary.

    White wasn’t as bad as people make it out to be. It is a pretty good story and unlike Blue really liked the ending. I’d say both Blue and White are 7/10s.

    Red, after reading up on it, is my favorite.…

  • Close-Up

    Close-Up

    ★★★★

    I’m not acting

  • The Man Who Killed Don Quixote

    The Man Who Killed Don Quixote

    ★★★

    Honestly more of a 6 than a 5, because it was pretty basic but fun (kind of). Adam Driver is such a great actor, love him in this film.

  • Shirkers

    Shirkers

    ★★★½

    Great character study of a mysterious man. It’s like if Tommy Wiseau made a good film then dipped

  • Suspiria

    Suspiria

    ★★★★

    Even with its flaws (ending a little too long and the low frame rate part) I was shooketh

  • The Color of Pomegranates

    The Color of Pomegranates

    ★★★★

    I got really comfortable with this film and I was taken back when it ended. Definitely worthy of rewatches