Houstonion has logged 837 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Carne

Carne

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Driller Killer

The Driller Killer

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
We Are the Flesh

We Are the Flesh

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Giuseppe Makes a Movie

Giuseppe Makes a Movie

2014
×
Read the review Edit this entry  
15
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Crash

Crash

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Power of One

The Power of One

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
P.O. Box Tinto Brass

P.O. Box Tinto Brass

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Parents

Parents

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
MutantLand

MutantLand

2010
×
Read the review Edit this entry  
11
Prehistoric Beast

Prehistoric Beast

1985
×
Edit this entry  
11
Mad God

Mad God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Masks That the Monsters Wear

The Masks That the Monsters Wear

×
Read the review Edit this entry  
11
Tainted Milk

Tainted Milk

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Liquid Memories

Liquid Memories

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Where the Dead Go to Die

Where the Dead Go to Die

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mr. Mom

Mr. Mom

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Burden of Dreams

Burden of Dreams

1982
×
Read the review Edit this entry  
09
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Nude Vampire

The Nude Vampire

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Intruder

Intruder

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Long Toast

Long Toast

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
Baby Boom

Baby Boom

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Are you lost in the world like me?

Are you lost in the world like me?

2016
×
Read the review Edit this entry  
07
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hotel

Hotel

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Free Guy

Free Guy

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dune

Dune

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry