Howden has logged 64 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
X-Men

X-Men

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
X2

X2

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ribbon of Sand - North Carolina's Outer Banks

Ribbon of Sand - North Carolina's Outer Banks

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Old

Old

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paul Blart: Mall Cop

Paul Blart: Mall Cop

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Speed Cubers

The Speed Cubers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry