RSS feed for Hoytoid
  • Spider-Man: Far from Home

    Spider-Man: Far from Home

    ★★½

    I watched this with my dad and had to explain a lot but realized I know way more about the MCU than I thought. He liked the movie a lot so I guess I helped enhance the Stark love fest.

  • Star Trek VI: The Undiscovered Country

    Star Trek VI: The Undiscovered Country

    ★★★½

    I just saw this in 70mm. Now I know how much goddamn makeup they layered on Walter Koenig's face.

  • Once Upon a Time... in Hollywood

    Once Upon a Time... in Hollywood

    ★★★★½

    70mm baby! Hand drawn cue marks!!

  • Walk a Crooked Mile

    Walk a Crooked Mile

    ★★½

    More commie as Maguffin stuffin

  • Once Upon a Time... in Hollywood

    Once Upon a Time... in Hollywood

    ★★★★½

    Another pro dog movie! Not quite as dog crazed as JW3 but still features a good ass dog

  • Crumbs

    Crumbs

    ★★★★

    Much more than a post apocalyptic Ethiopian Santa Claus movie. Also features a bowling alley & a Michael Jackson record in spece.

  • Song of the Thin Man

    Song of the Thin Man

    ★★½

    "Boys, boys, in polite society, we don't say, Yoo-hoo. We say Yoo-whom."

  • Telefon

    Telefon

    ★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    My appreciation of Telefon fluctuated dramatically throughout and it left me feeling really bad about the poor rattlesnake (who is graphically killed) and the bar owner who loved it.

  • Where Danger Lives

    Where Danger Lives

    ★★★

    A town with a beard growing contest plays an important part in this film's plot.

  • Final Score

    Final Score

    ★★½

    Some good action but too many authority figures and guys with beards for my tastes.

  • Spring Break

    Spring Break

    The longest, most tedious Miller High Life commercial ever! (With a bonus Coke commercial thrown in).

  • Shadowzone

    Shadowzone

    ★★

    The resident hayseed says "Tighter than a bull's ass at fart time." I wish the filmmakers would have taken his advice and tightened things up a bit. Also, maybe had some onscreen deaths?