Sort by

harrison has logged 119 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Footloose

Footloose

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Capote

Capote

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Town

The Town

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Chef

Chef

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Serenity

Serenity

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Aziz Ansari: Right Now

Aziz Ansari: Right Now

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jawline

Jawline

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Point Break

Point Break

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry