Hrzvzn2 has written 12 reviews for films rated ★★★½ .

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★½

    Best part about rewatching this was when my dad turns to me at the end and asks if there’s any end credit scenes i said NO!! Hahahahahahaha!!

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★½

    You know what at least it was fucking interesting!!

  • Let It Snow

    Let It Snow

    ★★★½

    Wish it was longer !

  • The French Dispatch

    The French Dispatch

    ★★★½

    Wasn't feeling the first hour or so and was worried ! however as we are introduced to the teenage rebellion story line I really started to enjoy it the trademark dry comedy is in full affect however I didn't really have much of an emotional connection to the the characters like I did in fantastic Mr fox, overall the whole thing feels a bit pessimistic for my liking. Pretty good (perfect on a technical level) but not one of my favourites of his I'm sure it will grow on me over time so we'll see

  • Enchanted

    Enchanted

    ★★★½

    We have our headings...... HERE WE GOOOOOO!!!!

  • Nobody

    Nobody

    ★★★½

    really thankful this exists I can add it to the list of watch with dad favourites up there with shaun of the dead! a tight film that wastes zero time snappy editing, great fight choreography, some nice cinematography and genuinely laugh out loud moments that first scene in the night club had us rolling!!
    So yeah a very satisfying film watch it with your dad!

  • Black Widow

    Black Widow

    ★★★½

    moral of the story,Florence Pugh

  • Loki

    Loki

    ★★★½

    THE GREENSCREEN IS SO BAD SPY KIDS VIBES LMAO

  • Luca

    Luca

    ★★★½

    Look, yes its one of pixars weaker films but does that mean its bad? No way near! Luca is a story book of a film light on story high on charm likable characters very stylized beautifully simple animation with colours that really pop, this film really puts you in a laid back care free mood however sometimes things get a bit too barebones it lost me a bit in the middle and really walked line of being boring but it…

  • Loki

    Loki

    ★★★½

    Episode 2
    how could marvel watch this and decide it was ok to put out falcon and the winter soldier and wandavision they suck in comparison they are so cheap looking nothing bothers me more than cheapness ahhhhh....but this? 😏

  • Loki

    Loki

    ★★★½

    Ahhhh it was like great until it wasn't i could tell budget constraints kicked in in the last 20 minutes they drag things out a bit too much so when the episode ends your like oh...that's it?

    But still really good, time travel is my favourite so this has already set its self up to be the best marvel disney + show

  • War for the Planet of the Apes

    War for the Planet of the Apes

    ★★★½

    What a strange franchise