Sort by

henrique has logged 752 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
If Then Else

If Then Else

2018
×
Edit this entry  
31
Watermelon Juice

Watermelon Juice

2019
×
Edit this entry  
31
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★★½
Edit this entry  
29
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★½
Edit this entry  
29
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★½
Edit this entry  
28
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Bruno Aleixo's Film

Bruno Aleixo's Film

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
Edit this entry  
28
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Prom

The Prom

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cinderella: A Comic Relief Pantomime for Christmas

Cinderella: A Comic Relief Pantomime for Christmas

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★½
Edit this entry  
24
Education

Education

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Bolshoi Ballet: The Nutcracker

Bolshoi Ballet: The Nutcracker

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Paterson

Paterson

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
21
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Canvas

Canvas

2020
×
Edit this entry  
20
Long Toast

Long Toast

2020
×
Edit this entry  
19
Songbird

Songbird

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
A Recipe for Seduction

A Recipe for Seduction

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★½
Edit this entry  
18
My Sister's Keeper

My Sister's Keeper

2009
×
★★
Edit this entry  
17
The Patriot

The Patriot

2000
×
★★★½
Edit this entry  
17
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lifted

Lifted

2006
×
Edit this entry  
17
Piper

Piper

2016
×
Edit this entry  
17
Afternoon Class

Afternoon Class

2015
×
Edit this entry  
17
Hair Love

Hair Love

2019
×
Edit this entry  
17
Best Friend

Best Friend

2018
×
Edit this entry  
15
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Prom

The Prom

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Last Virgin

The Last Virgin

2017
×
Edit this entry