Sort by

hasan has logged 39 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Read the review Edit this entry  
31
On Board

On Board

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Insider

The Insider

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Yahşi Batı

Yahşi Batı

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Stuck Apart

Stuck Apart

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Read the review Edit this entry  
08
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lemonade

Lemonade

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry