• The Dead Don't Die

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★

  • Atomic Blonde

    ★★★

  • Columbus

    ★★★★

  • Train to Busan

    ★★★

  • Deadpool

    ★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★

  • The Martian

    ★★★

  • The Lobster

    ★★★

  • Inside Out

    ★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Ex Machina

    ★★★

  • Interstellar

    ★★★

  • Inherent Vice

    ★★★

  • Nightcrawler

    ★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★★

  • Her

    ★★★

  • The Avengers

    ★★

  • Drive

    ★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★

  • Inception

    ★★★

  • The Dark Knight

    ★★★

  • Eastern Promises

    ★★★

  • Oldboy

    ★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★

  • Heist

    ★★★½

  • Magnolia

    ★★★

  • Fight Club

    ★★

  • The Matrix

    ★★★★

  • BASEketball

    ★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★

  • Friday

    ★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★

  • Jurassic Park

    ★★½

  • My Cousin Vinny

    ★★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★★

  • Point Break

    ★★★

  • Hudson Hawk

    ★★½

  • GoodFellas

    ★★★★

  • The 'Burbs

    ★★★★

  • They Live

    ★★★★

  • The Witches of Eastwick

    ★★★

  • The Fly

    ★★★½

  • Maximum Overdrive

    ★★★

  • Big Trouble in Little China

    ★★★★

  • The Stuff

    ★★½

  • C.H.U.D.

    ★★★★

  • The Thing

    ★★★★

  • Caddyshack

    ★★

  • Star Wars

    ★★★★

  • Network

    ★★★★

  • Logan's Run

    ★★★½

  • Dark Star

    ★★★

  • Easy Rider

    ★★★★

  • The Graduate

    ★★★

  • Rear Window

    ★★★½