Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Men

Men

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Edit this entry  
23
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★½
Edit this entry  
20
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Edit this entry  
17
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★½
Edit this entry  
16
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Fallout

The Fallout

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★
Edit this entry  
04
Baraka

Baraka

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★½
Edit this entry  
27
Cuba and the Cameraman

Cuba and the Cameraman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
24
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Cousins

Cousins

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★
Edit this entry  
19
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Happy Face Killer: Mind of a Monster

The Happy Face Killer: Mind of a Monster

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Our Father

Our Father

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Kid

The Kid

1921
×
★★★½
Edit this entry  
02
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★½
Edit this entry  
29
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★½
Edit this entry  
27
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★½
Edit this entry  
23
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
21
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★
Edit this entry  
14
Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
X

X

2022
×
★★★★
Edit this entry  
08
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Border

Border

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Sami Blood

Sami Blood

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Lamb

Lamb

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★½
Edit this entry  
27
Wild Bill

Wild Bill

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Tinder Swindler

The Tinder Swindler

2022
×
★★★½
Edit this entry  
25
Summerland

Summerland

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Beginning

Beginning

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Edit this entry