Sort by

Michael has logged 295 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
King Kong

King Kong

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
45 Years

45 Years

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Starship Troopers 3: Marauder

Starship Troopers 3: Marauder

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Wormwood

Wormwood

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Bright

Bright

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★½
Edit this entry  
22
Cruising

Cruising

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Resolve

Resolve

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★
Edit this entry  
11
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Open Range

Open Range

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
26
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Z

Z

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Edit this entry  
23
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Science Fiction Volume One: The Osiris Child

Science Fiction Volume One: The Osiris Child

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★½
Edit this entry  
12
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★
Edit this entry