Sort by

Michael has logged 33 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nobody Speak: Trials of the Free Press

Nobody Speak: Trials of the Free Press

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Waru

Waru

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Elena

Elena

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Tragedy Girls

Tragedy Girls

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Loveless

Loveless

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hounds of Love

Hounds of Love

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Intent to Destroy: Death, Denial & Depiction

Intent to Destroy: Death, Denial & Depiction

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jasper Jones

Jasper Jones

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry