Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
April and the Extraordinary World

April and the Extraordinary World

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Yes, Madam!

Yes, Madam!

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Inspector Ike

Inspector Ike

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Boys in the Sand

Boys in the Sand

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Filipiñana

Filipiñana

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Francisca

Francisca

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wayward Bus

The Wayward Bus

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Winterbeast

Winterbeast

1992
×
Read the review Edit this entry  
26
Cleopatra

Cleopatra

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Far Country

The Far Country

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bend of the River

Bend of the River

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Henri-Georges Clouzot's Inferno

Henri-Georges Clouzot's Inferno

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Tale of Tsar Saltan

The Tale of Tsar Saltan

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shazam! Fury of the Gods

Shazam! Fury of the Gods

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Community Plot

Community Plot

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Winchester '73

Winchester '73

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Secret Agent

Secret Agent

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Underground World

The Underground World

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Merrily We Go to Hell

Merrily We Go to Hell

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jungle Drums

Jungle Drums

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Mummy Strikes

The Mummy Strikes

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Destruction, Inc.

Destruction, Inc.

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Eleventh Hour

Eleventh Hour

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Showdown

Showdown

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Japoteurs

Japoteurs

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Man from Laramie

The Man from Laramie

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mirage

Mirage

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Border Incident

Border Incident

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Terror on the Midway

Terror on the Midway

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Volcano

Volcano

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Electric Earthquake

Electric Earthquake

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Magnetic Telescope

The Magnetic Telescope

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Bulleteers

The Bulleteers

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Arctic Giant

The Arctic Giant

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Billion Dollar Limited

Billion Dollar Limited

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Mechanical Monsters

The Mechanical Monsters

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Superman

Superman

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Miami Blues

Miami Blues

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Number, Please?

Number, Please?

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
His Royal Slyness

His Royal Slyness

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Little Romance

A Little Romance

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Amityville 1992: It's About Time

Amityville 1992: It's About Time

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Caged

Caged

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eight Hours of Terror

Eight Hours of Terror

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Die Nibelungen: Kriemhild's Revenge

Die Nibelungen: Kriemhild's Revenge

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Die Nibelungen: Siegfried

Die Nibelungen: Siegfried

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry