Sort by

Chance has logged 393 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sparkle

Sparkle

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bad Influence

Bad Influence

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dillinger

Dillinger

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
She-Wolf

She-Wolf

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
10 Rillington Place

10 Rillington Place

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eat a Bowl of Tea

Eat a Bowl of Tea

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Alison's Birthday

Alison's Birthday

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Celia

Celia

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kadaicha

Kadaicha

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Dreaming

The Dreaming

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tilbury

Tilbury

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lake of the Dead

Lake of the Dead

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Portrait

Portrait

1915
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Viy

Viy

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Witchhammer

Witchhammer

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Flesh for Frankenstein

Flesh for Frankenstein

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Leptirica

Leptirica

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Eyes of Fire

Eyes of Fire

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Love and Anarchy

Love and Anarchy

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Town Called Panic

A Town Called Panic

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Naughty Nineties

The Naughty Nineties

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Slip

Slip

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
I Dream You Dream of Me

I Dream You Dream of Me

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tribute to Zgougou the Cat

Tribute to Zgougou the Cat

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Gleaners and I: Two Years Later

The Gleaners and I: Two Years Later

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Little Princess

The Little Princess

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Incident

The Incident

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mädchen in Uniform

Mädchen in Uniform

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Somewhere in the Night

Somewhere in the Night

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Deep End

Deep End

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
What Lies Beneath

What Lies Beneath

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Consuming Spirits

Consuming Spirits

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Across 110th Street

Across 110th Street

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Beautiful Thing

Beautiful Thing

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Too Late for Tears

Too Late for Tears

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Western

Western

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sons of the Desert

Sons of the Desert

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry