• A Fall from Grace

  • Little Women

    ★★★½

  • The Two Popes

    ★★★★

  • Motherless Brooklyn

    ★★½

  • Anna

    ★½

  • Parasite

    ★★★★

  • Les Misérables

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Incredibles 2

    ★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★

  • The Boy and the Beast

    ★★

  • Over the Garden Wall

    ★★★★

  • The Imitation Game

    ★★★½

  • Predestination

    ★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★½

  • The Garden of Words

    ★★★

  • The Dark Knight Rises

    ★★½

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★

  • The Adventures of Tintin

    ★★

  • The Skin I Live In

    ★★★★

  • Drive

    ★★★½

  • Black Swan

    ★★★★½

  • Shutter Island

    ★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★½

  • Up

    ★★★

  • The Dark Knight

    ★★★½

  • WALL·E

    ★★★★½

  • Radiohead: In Rainbows – From the Basement

    ★★★★½

  • The Wave

    ★★★½

  • Beowulf

    ★★

  • Ratatouille

    ★★★★½

  • No Country for Old Men

    ★★★★

  • Flushed Away

    ½

  • Paprika

    ★★★★½

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★½

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    ★★★

  • Tales from Earthsea

    ★★★

  • Batman Begins

    ★★½

  • Closer

    ★★★½

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★

  • The Incredibles

    ★★★★½

  • White Chicks

    ½

  • Mean Girls

    ★★★★½

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★

  • Big Fish

    ★★★★

  • Oldboy

    ★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★

  • Lost in Translation

    ★★★½

  • Treasure Planet

    ★★★½

  • City of God

    ★★★★½

  • Cowboy Bebop: The Movie

    ★★★★

  • Samurai Jack: The Premiere Movie

    ★★★½

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Atlantis: The Lost Empire

    ★★★

  • Donnie Darko

    ★★★★

  • A Dog's Will

    ★★★★½

  • Snatch

    ★★★★

  • The Road to El Dorado

    ★★

  • American Psycho

    ★★★★½

  • Fight Club

    ★★★★

  • American Beauty

    ★★★★

  • The Iron Giant

    ★★★★½

  • Notting Hill

    ★★

  • Never Been Kissed

    ½

  • The Prince of Egypt

    ★★★★½

  • American History X

    ★★★★½

  • Serial Experiments Lain

    ★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★½

  • Fear and Loathing in Las Vegas

    ★★★★

  • Anastasia

    ★★½

  • Princess Mononoke

    ★★★★★