Sort by

Andrew has logged 138 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Elle

Elle

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
10
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Westworld

Westworld

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Runaway

Runaway

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mr. Happy

Mr. Happy

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry