Andrew has logged 50 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Last Man on Earth

The Last Man on Earth

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Park Is Mine

The Park Is Mine

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cobra

Cobra

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Wild Things

Wild Things

1998
×
Read the review Edit this entry  
28
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Combat Shock

Combat Shock

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
No Man's Land

No Man's Land

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Deadbeat at Dawn

Deadbeat at Dawn

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blue Crush

Blue Crush

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Commando

Commando

1985
×
★★★½
Edit this entry  
24
Class of 1999

Class of 1999

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Class of 1984

Class of 1984

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Big Wednesday

Big Wednesday

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Conan the Destroyer

Conan the Destroyer

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Red Dawn

Red Dawn

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cold in July

Cold in July

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Friedkin Uncut

Friedkin Uncut

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bug

Bug

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Hunted

The Hunted

2003
×
★★★
Edit this entry  
12
Speed

Speed

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Crazies

The Crazies

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Omega Man

The Omega Man

1971
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Crazies

The Crazies

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
8MM

8MM

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Road House

Road House

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
FearDotCom

FearDotCom

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Out for Justice

Out for Justice

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Boy and His Dog

A Boy and His Dog

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dance with the Devil

Dance with the Devil

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Stepfather II

Stepfather II

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Stepfather

The Stepfather

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Once Upon a Time in Mexico

Once Upon a Time in Mexico

2003
×
Read the review Edit this entry  
01
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Desperado

Desperado

1995
×
★★
Read the review Edit this entry