• Varsity Blues

    Varsity Blues

    ★★★

    Most head football coaches are Bud Kilmer. Good use of "My Hero." The MTV-ness of it all has dated but it's still better than plenty of other sports movies tbh, since it doesn't buy into winning as the be-all, end-all.

  • Blade Runner

    Blade Runner

    ★★★

    (Theatrical Cut)

  • They/Them

    They/Them

    You don't get to use representation as a trump card when the representation is this hackneyed and unhelpful.

  • Prey

    Prey

    ★★

    Mostly well shot and I really liked the bear scene. Kind of a snooze otherwise. Dodgy CGI. It's been relegated to streaming for a reason.

  • The Sandlot

    The Sandlot

    ★★★★

    Legends never die.

  • Bullet Train

    Bullet Train

    This was a movie that I watched. No star rating b/c I was high as a kite and couldn't properly assess it with my critical faculties. Had a fine time, think I zoned out for a lot of it, but my gut tells me that if I rewatch it sober I won't be as lenient.

  • Atomic Blonde

    Atomic Blonde

    ★½

    Daft. Doesn't exactly make me pumped for Bullet Train tonight. Hope I'm proven wrong.

  • RoboCop

    RoboCop

    ★★★★★

    aka Murphy's Law

    There are very few combinations of two words put right next to each other in the English language that are as loaded and insidious as "urban pacification." Also I think Miguel Ferrer in this is becoming one of my favorite performances in anything ever. He's not in it a ton but he's just so perfect as an opportunistic, arrogant executive who RoboCop is the brainchild of, taking what could have been a generic character and making him incredibly memorable.

  • Remo Williams: The Adventure Begins

    Remo Williams: The Adventure Begins

    ★★½

    Fred Ward deserved a franchise but at the same time this isn't that good of a movie so it makes sense that the adventure prematurely ended right after it began. Boasts some bee's knees stuntwork. Hopefully you like Remo's theme cause you'll hear it about 7 or 8 times!

  • Total Recall

    Total Recall

    ★★★★

    Not as subversive as some others by Verhoeven; this is a nonstop nutty, constantly exciting motion picture with Arnold at his goofball best. Nails the R-rated, live-action cartoon vibe it's going for.

  • Strange Days

    Strange Days

    ★★★★½

    A couple nagging issues are preventing me from 5-ing it but the combined power of Bigelow and Cameron... I'm in awe. Scratches the same itch as Southland Tales in terms of encapsulating what I imagine it felt like to live through the 90's just as Kelly's film did for 2000's Bush presidency (that both were futuristic sci-fis rejected upon release makes them that much more special).

  • Shaft

    Shaft

    ★★

    The tone of this thing is all sorts of out of sorts.