Hugo has logged 52 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Transit

Transit

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Illumination

Illumination

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bait

Bait

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Phantom

Phantom

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Atman

Atman

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Demons

Demons

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Song of Stone

The Song of Stone

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hold Me While I'm Naked

Hold Me While I'm Naked

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Medea

Medea

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cinderella

Cinderella

1950
×
Read the review Edit this entry  
24
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Childhood

My Childhood

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Still Life

Still Life

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Once Were Brothers: Robbie Robertson and The Band

Once Were Brothers: Robbie Robertson and The Band

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gate of Hell

Gate of Hell

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Day After

The Day After

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
La Morte rouge (Soliloquio)

La Morte rouge (Soliloquio)

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Introduction to Arnold Schoenberg's Accompaniment to a Cinematic Scene

Introduction to Arnold Schoenberg's Accompaniment to a Cinematic Scene

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Too Early/Too Late

Too Early/Too Late

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sicily!

Sicily!

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Beach House

The Beach House

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Textism

Textism

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rose Hobart

Rose Hobart

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Duck, You Sucker

Duck, You Sucker

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Lizard in a Woman's Skin

A Lizard in a Woman's Skin

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Portrait of Ga

A Portrait of Ga

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry