Sort by

hugo has logged 240 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lemonade Mouth

Lemonade Mouth

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Superhero Movie

Superhero Movie

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Vampires Suck

Vampires Suck

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Annette

Annette

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Wild Child

Wild Child

2008
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Love Me If You Dare

Love Me If You Dare

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Help! I'm a Fish

Help! I'm a Fish

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Midsummer Night's Dream

A Midsummer Night's Dream

1999
×
Read the review Edit this entry  
10
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Evangelion: Death (True)²

Evangelion: Death (True)²

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Paris, 13th District

Paris, 13th District

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Eiffel

Eiffel

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
It Follows

It Follows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Junior

Junior

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pleasure

Pleasure

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Caché

Caché

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tristana

Tristana

1970
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Libertad

Libertad

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
You Deserve a Lover

You Deserve a Lover

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Saint Louis Blues

Saint Louis Blues

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Great Night

The Great Night

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spring Blossom

Spring Blossom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Carne

Carne

1991
×
★★★★
Edit this entry  
22
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry