Sort by

Marcy has logged 1,159 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Raising the Dead: The Production Logistics

Raising the Dead: The Production Logistics

×
★★★★
Edit this entry  
31
Memories of Monroeville

Memories of Monroeville

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
Zombies and Bikers

Zombies and Bikers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Fiddler: A Miracle of Miracles

Fiddler: A Miracle of Miracles

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Thing: Terror Takes Shape

The Thing: Terror Takes Shape

1998
×
★★★★
Edit this entry  
29
Billy Connolly: It’s Been a Pleasure...

Billy Connolly: It’s Been a Pleasure...

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Jeffrey Dahmer: Mind of a Monster

Jeffrey Dahmer: Mind of a Monster

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Odessa File

The Odessa File

1974
×
★★★★
Edit this entry  
28
Once Upon a Time...: The Umbrellas of Cherbourg

Once Upon a Time...: The Umbrellas of Cherbourg

2008
×
★★★★
Edit this entry  
27
Jeremiah Johnson

Jeremiah Johnson

1972
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Making of 'Psycho'

The Making of 'Psycho'

1997
×
★★★★
Edit this entry  
26
Programmed for Pleasure

Programmed for Pleasure

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Joyeux Noel

Joyeux Noel

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Alma: The Master's Muse

Alma: The Master's Muse

2008
×
★★★
Edit this entry  
24
Edith Head: Dressing the Master's Movies

Edith Head: Dressing the Master's Movies

2008
×
★★★
Edit this entry  
24
Saul Bass: Title Champ

Saul Bass: Title Champ

2008
×
★★★½
Edit this entry  
22
Rear Window Ethics: Remembering and Restoring a Hitchcock Classic

Rear Window Ethics: Remembering and Restoring a Hitchcock Classic

2001
×
★★★★
Edit this entry  
21
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★
Edit this entry  
21
The Men of Outpost 31

The Men of Outpost 31

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Savage Innocents

The Savage Innocents

1960
×
★★★★
Edit this entry  
19
78/52

78/52

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Santa Claus: The Making of the Movie

Santa Claus: The Making of the Movie

1985
×
★★★★
Edit this entry  
18
Let Him Go

Let Him Go

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Earth Dies Screaming

The Earth Dies Screaming

1964
×
★★★
Edit this entry  
16
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Something About Sydney Pollack

Something About Sydney Pollack

2004
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
13
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
12
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★
Edit this entry  
11
Dreamland

Dreamland

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
08
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Blood: The Last Vampire

Blood: The Last Vampire

2000
×
★★★
Edit this entry  
06
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Impossible Voyage

The Impossible Voyage

1904
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Diabolic Tenant

The Diabolic Tenant

1909
×
★★★½
Edit this entry  
05
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Edit this entry  
04
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Edit this entry  
02
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★★
Edit this entry  
01
Robinson Crusoe

Robinson Crusoe

1902
×
★★★½
Edit this entry  
01
Rip's Dream

Rip's Dream

1905
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Pillar of Fire

The Pillar of Fire

1899
×
★★★★
Read the review Edit this entry