Sort by

Marcy has logged 184 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blessed Land

Blessed Land

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pay Phone

Pay Phone

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Rogers

The Rogers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Chef

The Chef

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Empire of Lights

The Empire of Lights

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Raheel

Raheel

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mother, Flower

Mother, Flower

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Magic Kingdom

Magic Kingdom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Becoming Eddie

Becoming Eddie

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Separation

A Separation

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Eeb Allay Ooo!

Eeb Allay Ooo!

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Crazy World

Crazy World

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Vertical Shapes in a Horizontal Landscape

Vertical Shapes in a Horizontal Landscape

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Electric Swan

Electric Swan

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Toto

Toto

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Circus Person

Circus Person

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Distance Between Us and the Sky

The Distance Between Us and the Sky

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
A Horse Is Not a Metaphor

A Horse Is Not a Metaphor

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Vital Signs

Vital Signs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sanctus

Sanctus

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Save Sex

Save Sex

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Two Bad Daughters

Two Bad Daughters

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Had Bad Milk in Dehradun

I Had Bad Milk in Dehradun

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Behind the Red Curtain

Behind the Red Curtain

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Necktie

Necktie

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★★★
Edit this entry  
25
Believe

Believe

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Curse

The Curse

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gee Gee

Gee Gee

2011
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Organ Grinder's Monkey

The Organ Grinder's Monkey

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Gun for George

A Gun for George

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
Polar Bear

Polar Bear

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Captcha

Captcha

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Sunday in Peking

Sunday in Peking

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Sheep Thief

The Sheep Thief

1997
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Chase

The Chase

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eight

Eight

1998
×
★★★
Edit this entry  
24
Lift

Lift

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cycles

Cycles

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cineblatz

Cineblatz

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Play Boy

Play Boy

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tama Tū

Tama Tū

2004
×
★★★½
Edit this entry  
24
Fizz

Fizz

1999
×
★★★
Edit this entry  
23
Uptown Girls

Uptown Girls

2003
×
★★★½
Edit this entry  
23
Disco Mania

Disco Mania

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Manufractur

Manufractur

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
NYC Weights and Measures

NYC Weights and Measures

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Random Bomb

A Random Bomb

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Looking for Mushrooms

Looking for Mushrooms

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry