• Five Easy Pieces

    ★★★★★

  • Short Eyes

    ★★★★★

  • Cool Daddio: The Second Youth of R. Stevie Moore

    ★★★★★

  • The Loneliness of the Long Distance Runner

    ★★★★★

  • A Woman Under the Influence

    ★★★★★

  • Death Proof

    ★★★★★

  • High Plains Drifter

    ★★★★★

  • Equus

    ★★★★★

  • Cool Hand Luke

    ★★★★★

  • Cockfighter

    ★★★★★

  • Naked

    ★★★★★

  • Badlands

    ★★★★★

  • Happiness

    ★★★★★

  • Wise Blood

    ★★★★★

  • Landscape in the Mist

    ★★★★★

  • Lucky

    ★★★★★

  • Smoke

    ★★★★★

  • Wild at Heart

    ★★★★★