• Lick the Star

    Lick the Star

    i laughed, i cried!!

  • Girl, Interrupted

    Girl, Interrupted

    ★★★★½

    #friendshipgoals

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

    can i get a million more stars??????? my words could not do justice to the movie it’s simply so amazing

  • Dick

    Dick

    ★★★★

    whatever kirsten dunst is in i have to agree that it’s a masterpiece and changed many lives!

  • One for the Road

    One for the Road

    ★★★

    it was an enjoyable ride keeping you entertained throughout but unfortunately it’s really nothing new the narrative is quite unfocused and dialogues were quite unnatural in my opinion maybe it’s just not my cup of tea was nice though!

  • Mon-Rak Transistor

    Mon-Rak Transistor

    ★★★★½

    simple yet heart-wrenching!

    i’ve been dying to watch this film for ages as it is one of the most iconic piece in modern thai cinema adored by almost all demographics; it totally lives up to its name. pen-ek also is such an influential director the way so many of his movies are so loved and praised which in my opinion is deserved. this movie is so talented in its way of establishing this eerie countryside and the contrasting ignorant bangkok pointing out the flaws within our shinning capital and failed dreams it has given to many.
    truly a gem, we don’t get many like this!

  • D.E.B.S.

    D.E.B.S.

    ★★★★

    this is what exactly what the world needs.

  • West Side Story

    West Side Story

    ★★★★

    there were absolutely no chemistry between maria and tony it was so uncomfortably forced i feel like but the dancing was fun i guess

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★½

    ah yes my two favorite things: a ghibli heroine and disco music

  • Memoria

    Memoria

    ★★½

    please be honest did anyone understand what was it trying to communicate? 

    despite the gorgeous, gorgeous imagery and passionate acting by swinton, i feel like many moments were so painfully long it became discouraging to the film itself if you get what i mean? feels pretentious at some point. maybe it’s my own tiny brain that can’t seem to comprehend with the larger than life concept the director had but hell it was one of the most boring movie i…

  • Rushmore

    Rushmore

    ★★★★

    damn i wish someone built an aquarium just to declare their love for me

  • C'mon C'mon

    C'mon C'mon

    ★★★★★

    watching a mike mills movie is like receiving a long awaited warm hug and a whisper of assurance that everything will be okay like i don’t know how to describe it sometimes his stories are so charmingly relatable regardless of who you are and what point of life you’re in