Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Niagara

Niagara

1953
×
★★★½
Edit this entry  
02
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Big Turnaround

The Big Turnaround

1988
×
Read the review Edit this entry  
25
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Edit this entry  
23
Fletch

Fletch

1985
×
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read prior review Edit this entry  
17
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
16
Sleeping with the Enemy

Sleeping with the Enemy

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
Read prior review Edit this entry  
11
The Love We Make

The Love We Make

2011
×
Read the review Edit this entry  
09
The Witch Who Came from the Sea

The Witch Who Came from the Sea

1976
×
Read prior review Edit this entry  
09
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Wedding Crashers

Wedding Crashers

2005
×
Edit this entry  
28
Perfect Bid: The Contestant Who Knew Too Much

Perfect Bid: The Contestant Who Knew Too Much

2017
×
Edit this entry  
28
The Cannonball Run

The Cannonball Run

1981
×
Edit this entry  
27
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Edit this entry  
21
Quatermass and the Pit

Quatermass and the Pit

1967
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
District 9

District 9

2009
×
★½
Edit this entry  
20
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Edit this entry  
19
Prey

Prey

2022
×
★★½
Edit this entry  
19
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
There's Always Tomorrow

There's Always Tomorrow

1955
×
★★★½
Edit this entry  
18
Senna

Senna

2010
×
Edit this entry  
17
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★★★
Edit this entry  
16
Elvis

Elvis

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★★
Edit this entry  
14
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★½
Edit this entry  
11
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★½
Edit this entry  
10
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
Read the review Edit this entry  
09
Volcano

Volcano

1997
×
★★
Edit this entry  
05
Smokey and the Bandit

Smokey and the Bandit

1977
×
Edit this entry  
02
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
Edit this entry  
02
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★
Edit this entry  
31
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
21
First Blood

First Blood

1982
×
Edit this entry  
21
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Whip It

Whip It

2009
×
Read prior review Edit this entry  
15
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Edit this entry