Sort by

Rashid has logged 596 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★
Edit this entry  
26
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
This Is 40

This Is 40

2012
×
Read the review Edit this entry  
24
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
★½
Edit this entry  
23
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★½
Edit this entry  
22
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Brink of Life

Brink of Life

1958
×
★★★
Edit this entry  
21
2046

2046

2004
×
★★★★
Edit this entry  
21
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★
Edit this entry  
20
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wind River

Wind River

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★
Edit this entry  
19
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Collateral

Collateral

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Little

Little

2019
×
½
Edit this entry  
15
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★½
Edit this entry  
14
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★
Edit this entry  
14
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★½
Edit this entry  
14
A Dog's Will

A Dog's Will

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★
Edit this entry  
13
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Edit this entry  
13
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gotti

Gotti

2018
×
Edit this entry  
12
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★½
Edit this entry  
12
Rush

Rush

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
Strike

Strike

1925
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Little Italy

Little Italy

2018
×
½
Edit this entry  
11
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★
Edit this entry  
10
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★
Edit this entry