Rashid has logged 45 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Anima

Anima

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Extraction

Extraction

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ant Head

Ant Head

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rhubarb

Rhubarb

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Next Floor

Next Floor

2008
×
Read the review Edit this entry  
21
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Edit this entry  
18
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Noah

Noah

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Willoughbys

The Willoughbys

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Inception

Inception

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
'71

'71

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry