Sort by

Rashid has logged 69 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lego DC Comics Super Heroes: The Flash

Lego DC Comics Super Heroes: The Flash

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
I Confess

I Confess

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sallie Gardner at a Gallop

Sallie Gardner at a Gallop

1878
×
Edit this entry  
21
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tuck Me In

Tuck Me In

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Freezer's Campaign

Freezer's Campaign

2016
×
Read the review Edit this entry  
12
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
3 A.M.

3 A.M.

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Yellow Earth

Yellow Earth

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spring in a Small Town

Spring in a Small Town

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry