Rashid has logged 80 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Alien

Alien

1979
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Malibu's Most Wanted

Malibu's Most Wanted

2003
×
Edit this entry  
29
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hunger

Hunger

2008
×
★★★½
Edit this entry  
29
The New World

The New World

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Kim Possible

Kim Possible

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Goat Story With Cheese

Goat Story With Cheese

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Goat Story

Goat Story

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tom and Jerry: The Fast and the Furry

Tom and Jerry: The Fast and the Furry

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
21
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★
Edit this entry  
21
Crash

Crash

2004
×
Read the review Edit this entry  
21
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Monster Man

Monster Man

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Condorito: The Movie

Condorito: The Movie

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★½
Edit this entry  
15
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Holidate

Holidate

2020
×
½
Edit this entry  
13
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Our Hospitality

Our Hospitality

1923
×
★★½
Edit this entry  
12
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry