Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Gonjiam: Haunted Asylum

Gonjiam: Haunted Asylum

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Justice League Dark

Justice League Dark

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Come to Daddy

Come to Daddy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Death to Smoochy

Death to Smoochy

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★★
Edit this entry  
16
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
An Adventure in Space and Time

An Adventure in Space and Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★½
Edit this entry  
18
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Dave Made a Maze

Dave Made a Maze

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

1999
×
Edit this entry  
31
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Grave Encounters

Grave Encounters

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Murder Party

Murder Party

2007
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Dracula

Dracula

1958
×
★★★½
Edit this entry  
22
Beyond the Door III

Beyond the Door III

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
V/H/S/94

V/H/S/94

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★½
Edit this entry  
13
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
Edit this entry  
11
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Creep

Creep

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Monster House

Monster House

2006
×
★★★½
Edit this entry  
05
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★
Edit this entry