• White Christmas

  • A Star Is Born

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Seven Brides for Seven Brothers

  • Calamity Jane

  • Gentlemen Prefer Blondes

  • Shane

  • Fear and Desire

    ★½

  • By the Light of the Silvery Moon

  • The Hitch-Hiker

    ★★★

  • Peter Pan

  • Singin' in the Rain

  • The Day the Earth Stood Still

  • Alice in Wonderland

  • The Thing From Another World

  • Harvey

    ★★★★

  • Rashomon

    ★★★★★

  • In a Lonely Place

    ★★★★

  • Cinderella

  • The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

  • Rope

    ★★★½

  • Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

    ★★★★½

  • Miracle on 34th Street

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • The Stranger

    ★★★½

  • Meet Me in St. Louis

  • Arsenic and Old Lace

    ★★★★

  • I Walked with a Zombie

  • Cat People

    ★★★★

  • I Married a Witch

    ★★★★

  • Bambi

  • Casablanca

  • The Wolf Man

  • Dumbo

  • Citizen Kane

  • Fantasia

  • The Great Dictator

  • Foreign Correspondent

    ★★★★

  • Rebecca

    ★★★★

  • Pinocchio

  • Gone with the Wind

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

  • Lonesome Ghosts

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★

  • Modern Times

    ★★★★½

  • The 39 Steps

    ★★★

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★★

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★

  • King Kong

    ★★★★

  • Vampyr

    ★★★½

  • Freaks

  • The Mummy

    ★★½

  • Frankenstein

    ★★★★★

  • Dracula

    ★★★

  • The Skeleton Dance

  • Metropolis

    ★★★★

  • The General

    ★★★★★

  • Faust

  • Häxan

  • Danse macabre

  • Nosferatu

    ★★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★½

  • A Trip to the Moon

    ★★★

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

  • The Boxing Cats