Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Nathan Steinmetz

Nathan Steinmetz

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Nathan
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Nathan’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Turning Red

    Turning Red 2022

    ★★★★½ Watched by Nathan Steinmetz 15 Mar 2022

    Probably gonna be a huge ass defining touchstone for a lot of my 11 year old daughter's generation.

  • An Adventure in Space and Time

    An Adventure in Space and Time 2013

    ★★★★ Watched by Nathan Steinmetz 28 Dec 2021

    Lovely.

  • Beyond the Door III

    Beyond the Door III 1989

    ★★★★ Watched by Nathan Steinmetz 22 Oct 2021

    Half Eastern European folk horror movie, half train possessed by The Devil movie, half untranslated runaway train movie.

  • Sam Was Here

    Sam Was Here 2016

    ★★★ Watched by Nathan Steinmetz 16 Sep 2021

    Tense and atmospheric but frustratingly vague and a little slow despite its short runtime.

    The supreme vagueness leads the film to feel sort of hollow rather than haunting.

  • Descendants

    Descendants 2015

    ★★★ Watched by Nathan Steinmetz 24 Mar 2021

    I anticipated not liking this and was honestly quite pleasantly surprised. Fun!

  • Soul

    Soul 2020

    ★★★★½ Watched by Nathan Steinmetz 03 Mar 2021

    I’ll go with you…as far as I can.

  • F for Fake

    F for Fake 1973

    ★★★★½ Watched by Nathan Steinmetz 02 Jan 2021

    "What we professional liars hope to serve is truth. I'm afraid the pompous word for that is `art'."

    Orson Welles

  • Johnny Mnemonic

    Johnny Mnemonic 1995

    ★★★★ Rewatched by Nathan Steinmetz 01 Jan 2021

    The only way to kick off 2021.

  • It's a Wonderful Life

    It's a Wonderful Life 1946

    ★★★★★ Rewatched by Nathan Steinmetz 24 Dec 2020

    This film is more vital to me every single year.

  • Hubie Halloween

    Hubie Halloween 2020

    ★★★½ Watched by Nathan Steinmetz 20 Oct 2020

    I demand that you embrace the New Sincerity.

  • Dracula

    Dracula 1992

    ★★★½ Rewatched by Nathan Steinmetz 08 Oct 2020

    A beautiful mess.

  • Sleepy Hollow

    Sleepy Hollow 1999

    ★★★★ Rewatched by Nathan Steinmetz 01 Oct 2020

    NOFS 31 Day Horror Challenge
    Day 1: Autumn Leaves

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 28

Review Tags

14
  • shudder
  • netflix
  • amazon prime
  • irving public library
  • kanopy
  • 31 days of horror - 2020
  • agfa
  • angelika film center
  • arrow
  • blu-ray
  • criterion
  • fandango
  • hulu
  • oak cliff film festival
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro