Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
Read the review Edit this entry  
13
Dinosaur

Dinosaur

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Karate Kid

The Karate Kid

2010
×
★★★
Edit this entry  
03
Coach Carter

Coach Carter

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Widows

Widows

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★
Edit this entry  
07
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Enemy at the Gates

Enemy at the Gates

2001
×
★★★½
Edit this entry  
25
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Edit this entry  
07
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★★
Edit this entry  
20
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
Twister

Twister

1996
×
★★★
Edit this entry  
11
Hunter Killer

Hunter Killer

2018
×
★★½
Edit this entry  
10
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★
Edit this entry  
04
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Horimiya

Horimiya

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Night Eats the World

The Night Eats the World

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Past

The Past

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Edit this entry  
06
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
02
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Dragon Ball Super: Broly

Dragon Ball Super: Broly

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★
Edit this entry  
27
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Edit this entry