humble has logged 73 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
World War Z

World War Z

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Career Opportunities

Career Opportunities

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Band of Brothers

Band of Brothers

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Edit this entry  
06
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Edit this entry  
19
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Edit this entry  
19
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
19
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
19
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
19
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
19
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Edit this entry  
19
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Furie

Furie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Glass

Glass

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Troy

Troy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry