• Grand Illusion

    ★★★★

  • The Plainsman

  • Swing Time

    ★★★★

  • Modern Times

  • Mayerling

    ★★★

  • Day of Freedom - Our Armed Forces

    ★★★★

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★★

  • Triumph of the Will

    ★★★★★

  • The Man Who Knew Too Much

  • The Merry Widow

    ★★★★

  • The Black Cat

    ★★★

  • The Old Dark House

    ★★★

  • One Hour with You

    ★★★

  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde

    ★★★★½

  • Frankenstein

    ★★★★

  • Kameradschaft

    ★★★

  • The Smiling Lieutenant

    ★★★

  • City Lights

    ★★★

  • Monte Carlo

    ★★½

  • Westfront 1918

    ★★★

  • All Quiet on the Western Front

    ★★★★

  • King of Jazz

    ★★

  • The Love Parade

    ★★★

  • The Cameraman

    ★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • Speedy

    ★★★★★

  • The Trail of '98

    ★★★½

  • The Circus

    ★★★★

  • College

    ★★★

  • The Lodger: A Story of the London Fog

    ★★★

  • The General

    ★★★★★

  • 3 Bad Men

    ★★★★½

  • The Gold Rush

  • Seven Chances

  • Waxworks

    ★★

  • The Navigator

  • The Extraordinary Adventures of Mr. West in the Land of the Bolsheviks

    ★★

  • Die Niebelungen: Kriemhild's Revenge

    ★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • Die Nibelungen: Siegfried

    ★★★★

  • Our Hospitality

    ★★★★½

  • Three Ages

    ★★½

  • The Man From Beyond

  • Nosferatu

  • The Sheik

    ★★★

  • The Kid

    ★★★★½

  • Way Down East

    ★★★★

  • The Toll Gate

    ★★★

  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde

    ★★★★

  • Blind Husbands

    ★★★½

  • The Birth of a Nation

  • Fantômas: Fantômas Against Fantômas

    ★★★½

  • Fantômas: The Dead Man Who Killed

    ★★★

  • Fantômas: Juve Against Fantômas

    ★★★★

  • Fantômas: In the Shadow of the Guillotine

    ★★★★

  • Custer's Last Fight

    ★★½

  • The Massacre

    ★★★½