• Beware of Mr. Baker

  • Hitchcock

    ★★

  • Lincoln

  • Argo

  • Looper

  • The Lords of Salem

  • Side by Side

    ★★★

  • Killing Them Softly

  • V/H/S

  • The Dark Knight Rises

  • The Avengers

  • Evocateur: The Morton Downey Jr. Movie

  • To Rome with Love

  • Eurocrime! The Italian Cop and Gangster Films That Ruled the '70s

    ★★★★

  • Sinister

    ★★★½

  • The Source Family

    ★★★

  • John Carter

    ★★★★

  • The Woman in Black

    ★★★★

  • Woody Allen: A Documentary

  • Hugo

  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall

    ★★★½

  • The Ides of March

  • Killer Joe

  • Kill List

  • Rise of the Planet of the Apes

  • Bernie

    ★★★★½

  • Drive

  • Midnight in Paris

  • Last Days Here

  • Thor

  • There Be Dragons

  • Jane Eyre

    ★★★★½

  • The Beaver

  • Corman's World

  • The Dilemma

  • The Way

  • Meek's Cutoff

    ★★★

  • The American

  • I Saw the Devil

  • The Expendables

  • Scott Pilgrim vs. the World

  • You Will Meet a Tall Dark Stranger

  • Shutter Island

  • Augustine: The Decline of the Roman Empire

    ★★★★

  • Sex & Drugs & Rock & Roll

    ★★★½

  • Good Hair

    ★★★

  • Whip It

  • A Serious Man

    ★★★★

  • Whatever Works

  • The Limits of Control

  • Dragonball Evolution

  • Gran Torino

  • Choke

  • Appaloosa

  • Me and Orson Welles

    ★★★★

  • Tropic Thunder

  • The X Files: I Want to Believe

    ★★★

  • Dreams with Sharp Teeth

  • In Bruges

  • CJ7

  • Rambo

  • Hitman

  • Funny Games

  • Run, Fatboy, Run

  • Gone Baby Gone

  • Into the Wild

  • Cassandra's Dream

  • Highlander: The Search for Vengeance

    ★★★

  • No Country for Old Men

  • The Hammer

    ★★★½

  • Zodiac

    ★★★★½

  • Hot Fuzz

    ★★★★