Hunter has written 142 reviews for films rated ★★★★ .

  • M*A*S*H

    M*A*S*H

    ★★★★

    You know how everyone is programmed to automatically say "oh, you couldn't make that one today" whenever someone brings up "Blazing Saddles?" Well, uh, holy crap, "M*A*S*H" was way worse.

  • Above the Law

    Above the Law

    ★★★★

    People forget how cool Steven Seagal used to be. "Above the Law" is a smoking cool debut that has aged with far more grace than the lion's share of its contemporaries. From this film, to the glorious misfire that was "On Deadly Ground," Seagal had a rock-solid run of great action movies, before he couldn't be bothered to even throw up his hands in a movie anymore. Not only is Seagal cool, but the plot has more relevance today than…

  • Bananas

    Bananas

    ★★★★

    I like his earlier, funnier films.

  • Batman Returns

    Batman Returns

    ★★★★

    Tim Burton got nuts with this one. It's film about how the oligarchs work media and politics to their own ends. The narratives they spin all lead to the same destination. This one just happens to have Batman and an army of rocket-wielding penguins. Danny DeVito's Penguin is a hideous, sex-obsessed bird freak instead of a ticing gangster, it's no wonder parents kept their kids at home this time. Christopher Walken shows up doing his best Rudolf Klein-Rogge impression. After…

  • Ringu

    Ringu

    ★★★★

    The eerie silence and spooky reflections of Hideo Nakata's quiet and influential ghost story beats out the flashy music video style of Gore Verbinski's Hollywood remake, which goes for sensationalism over mood. Nakata's film is able to shock with a horrified facial expression or a spectre in the corner. It holds up over twenty years later, and stands way above the legion of Japanese and American imitators that inevitably followed in Sadako's drowned wake.

  • Candyman

    Candyman

    ★★★★

    A movie that would ensure endless roles in low-budget horror movies for Tony Todd. "Be my victim!" Can't beat that voice. Bernard Rose is a director who deserves more love.

  • American Murder: The Family Next Door

    American Murder: The Family Next Door

    ★★★★

    "American Murder" is an innovative documentary, in that it is mostly constructed with footage captured on CCTV, Ring doorbells, police bodycams, and Facebook video, allowing us to see the events leading up to and following the titular murder. It really hammers home how often we are being monitored in our day to day lives. It also makes you wonder how anyone other than the most malignant narcissist could possibly fathom getting away with anything, but the murderer in question here clearly fits that profile. The climactic scene where he admits and describes what he did chilled me to the bone. Demons are real.

  • Hollywoodland

    Hollywoodland

    ★★★★

    A terrific neo-noir that probes the life and suicide of Superman star George Reeves (Ben Affleck) via a sleazebag detective (Adrien Brody), who fancies himself to be Mike Hammer.

    The film explores the importance of biography, how one can discover many things about oneself while looking into the life of another person. Reeves is portrayed here as a guy who wasn't content being the hero to children across America, he wanted to be something bigger, and his vain pursuit of…

  • Gamera the Brave

    Gamera the Brave

    ★★★★

    A back-to-basics Gamera film that would've made Noriaki Yuasa proud. After Kaneko's darker approach in the nineties, we're back to Gamera being a friend to the children, except here, Gamera is a kid himself. The kid raising Gamera from a tiny young (flying) turtle he hides until he can no longer do so is really sweet, and when the kaiju action kicks in, young Gamera isn't as ferocious as you remember, but it's hard to dislike him as he determindley stares down his foe by chucking a fireball down his throat. We haven't gotten another entry in the series since, but maybe one day.

  • Gamera: Guardian of the Universe

    Gamera: Guardian of the Universe

    ★★★★

    "Gamera" the gritty reboot! Director Shusuke Kaneko is at the helm, as Gamera fights Gyaos, a classic Gamera foe who also gets a makeover. Much like how the influence of "Star Wars" was obvious in "Gamera: Super Monster", the influence of Steven Spielberg's "Jurassic Park" is very noticeable here, with rainswept jungle settings, and smaller versions of Gyaos hunting humans. The kaiju battles are magnificent, and this genre doesn't get much more fun than this. You can put this "Gamera" entry up against the best of the "Godzilla" movies.

  • The Game

    The Game

    ★★★★

    The game is the internet algorithm stealing your data to predict your behavior in order to sell you stuff. We are all Michael Douglas in this movie.

    A superbly written, if a bit far-fetched, thriller that would make Hitchcock jealous. Not as discussed as Fincher's other films, likely due to the fact that it doesn't go out of its way to impress you with flashy techniques like "Se7en" or "Fight Club". James Rebhorn gives a standout supporting performance, a character actor who is missed. This and "Falling Down" make for a good "Michael Douglas going nuts" double feature.

  • Batman

    Batman

    ★★★★

    I'm glad we got "Batman Begins", because it showed us that we weren't missing out when Tim Burton kept Bruce Wayne at a distance in this film and "Batman Returns". This film's blend of the sixties TV show, German expressionism, and film noir created the perfect comic book movie aesthetic. The rogues gallery is where it's at with these movies.