Sort by

CatOfHell’sKitchen has logged 54 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Far from the Tree

Far from the Tree

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
C-SPAN StudentCam: FEMA's Impact on Our Lives in SWLA

C-SPAN StudentCam: FEMA's Impact on Our Lives in SWLA

×
Read the review Edit this entry  
29
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
30 Days of Night: Dark Days

30 Days of Night: Dark Days

2010
×
Read the review Edit this entry  
27
Ferdinand

Ferdinand

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Big Bad Wolf

The Big Bad Wolf

1934
×
Read the review Edit this entry  
23
Stardust

Stardust

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rapsittie Street Kids: Believe in Santa

Rapsittie Street Kids: Believe in Santa

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Meet Joe Black

Meet Joe Black

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sing 2

Sing 2

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scream

Scream

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Under the Helmet: The Legacy of Boba Fett

Under the Helmet: The Legacy of Boba Fett

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Crime Scene: The Times Square Killer

Crime Scene: The Times Square Killer

2021
×
★★
Edit this entry  
15
Hobo with a Shotgun

Hobo with a Shotgun

2007
×
Edit this entry  
15
Grindhouse

Grindhouse

2007
×
Edit this entry  
15
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Thanksgiving

Thanksgiving

2007
×
Edit this entry  
15
Don't

Don't

2007
×
Read the review Edit this entry  
15
Werewolf Women of the S.S.

Werewolf Women of the S.S.

2007
×
Read the review Edit this entry  
15
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Machete

Machete

2007
×
Read the review Edit this entry  
15
Eternals

Eternals

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★½
Edit this entry  
14
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
GTA ONLINE - PAST, PRESENT & FUTURE

GTA ONLINE - PAST, PRESENT & FUTURE

×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Monty Python's Holy Trinity

Monty Python's Holy Trinity

×
Read the review Edit this entry  
11
National Theatre Live: A Midsummer Night's Dream

National Theatre Live: A Midsummer Night's Dream

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Crimson Permanent Assurance

The Crimson Permanent Assurance

1983
×
★★★½
Edit this entry  
10
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
National Theatre Live: A Streetcar Named Desire

National Theatre Live: A Streetcar Named Desire

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Departure

The Departure

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
Read the review Edit this entry  
01
Final Flight of the Osiris

Final Flight of the Osiris

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Matriculated

Matriculated

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Detective Story

A Detective Story

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Beyond

Beyond

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Kid's Story

Kid's Story

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry