Sort by

dio has logged 265 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Run

Run

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★½
Edit this entry  
14
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
13
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Project X

Project X

2012
×
Read the review Edit this entry  
08
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Up

Up

2009
×
★★★★
Edit this entry  
29
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Alvin and the Chipmunks

Alvin and the Chipmunks

2007
×
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Madea Christmas

A Madea Christmas

2013
×
Edit this entry  
19
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
American Honey

American Honey

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry