Sort by

dio has logged 280 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
White Noise

White Noise

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lady Chatterley's Lover

Lady Chatterley's Lover

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Emily

Emily

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Drive Me Crazy

Drive Me Crazy

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Raymond & Ray

Raymond & Ray

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★
Edit this entry  
04
Selena Gomez: My Mind & Me

Selena Gomez: My Mind & Me

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Watcher

Watcher

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hellraiser

Hellraiser

2022
×
★★
Read the review Edit this entry