Sort by

Groovy has logged 35 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
WandaVision

WandaVision

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
Read the review Edit this entry  
24
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
WandaVision

WandaVision

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Iron Lady

The Iron Lady

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Creep

Creep

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Runaway

Runaway

2010
×
Read the review Edit this entry  
12
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
WandaVision

WandaVision

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Animal Farm

Animal Farm

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
Read the review Edit this entry  
05
Southern Comfort

Southern Comfort

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
WandaVision

WandaVision

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry