Sort by

Groovy has logged 26 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Civil Action

A Civil Action

1998
×
★★★
Edit this entry  
24
The Insider

The Insider

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Big Top Scooby-Doo!

Big Top Scooby-Doo!

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Scooby-Doo! Camp Scare

Scooby-Doo! Camp Scare

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
13
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
12
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
11
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Edit this entry  
07
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dude, Where's My Car?

Dude, Where's My Car?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★
Edit this entry  
04
Dude, Where's My Car?

Dude, Where's My Car?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry