Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Introducing Dorothy Dandridge

Introducing Dorothy Dandridge

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Call

The Call

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Princess Switch 3: Romancing the Star

The Princess Switch 3: Romancing the Star

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
The Night Of

The Night Of

2016
×
Read the review Edit this entry  
10
Uptown Girls

Uptown Girls

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Catwoman

Catwoman

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Second Best Exotic Marigold Hotel

The Second Best Exotic Marigold Hotel

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Best Exotic Marigold Hotel

The Best Exotic Marigold Hotel

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Night Teeth

Night Teeth

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
star-crossed: the film

star-crossed: the film

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Maid

Maid

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Intrusion

Intrusion

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The DUFF

The DUFF

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nine Perfect Strangers

Nine Perfect Strangers

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Paradise Hills

Paradise Hills

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lion

Lion

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry