• Mad God

    Mad God

    ★★★

    sounded rad, looked consistently cool and/or gross, but was definitely asking myself "wtf is happening" every 15 min

  • Flux Gourmet

    Flux Gourmet

    ★★★★★

    more niche artsy perv stuff like this please

  • There Will Be Blood

    There Will Be Blood

    ★★★★★

    enjoyed Inherent Vice and The Master but never got to this one! DDL and Dano are rad in this, and I like forgot Greenwood did the soundtrack until I recognized that it had been sampled for a JJ DOOM remix.

  • The Bob's Burgers Movie

    The Bob's Burgers Movie

    ★★★

    ending up winning me over but the first half kind of dragged. weird to have mickey not be voiced by bill hader. animation upgrade is mostly fine looking but tina looks a little funky at times. cut all of the musical numbers but let us hear the whole itty bitty ditty committee set. yes I just wrote a semi-serious review of the bobs burgers movie.

  • Shotgun Stories

    Shotgun Stories

    ★★★★

    But don't tell my heart, my achy breaky heart
    I just don't think he'd understand
    And if you tell my heart, my achy breaky heart
    He might blow up and kill this man
    Ooh

  • No Country for Old Men

    No Country for Old Men

    ★★★★

    its a mess aint it sheriff?

    if it aint, itll do till the mess gets here.

  • Men

    Men

    ★★★

    looks cool and gets wild but man this reminded me of that song "way down the line" by the offspring and its just about as deep

  • The Loved Ones

    The Loved Ones

    ★★★★

    wtf this kind of goes hard?

  • Lux Æterna

    Lux Æterna

    ★★★★

    I was into this but my dog left the room during the last 10 minutes

  • Crimes of the Future

    Crimes of the Future

    ★★★

    prettttty pretentious but mostly in the amusing way I like. definitely has its clunky or slow bits but watching viggo kristen and lea be weirdos was fun and I thought the furniture was cool.

  • Blood Simple

    Blood Simple

    ★★★★

    because this came out in the 80s I feel like it made it easier for me to pick out and appreciate the coen bro's style, and it sent me down a "how the coen bro's influenced breaking bad" reddit rabbit hole.

    that final under the sink shot tho 👌

  • Casino

    Casino

    ★★★★

    from now on I want you to put an equal amount of blueberries in each muffin